تبلیغات آنلاین تجربه ای نوین در صنعت تبلیغات

بعد از تبلیغات در رادیو ، تلویزیون ، روزنامه ها و مجلات با گسترش بسیار بالای اینترنت در جوامع ، بسیاری از شرکت ها رو به تبلیغات آنلاین و تبلیغات اینترنتی آورده اند . شرکت های زیادی وجود دارند که قسمت زیادی از تبلیغات خودشان را صرف تبلیغات بر روی اینترنت می کنند .

تبلیغات آنلاین

بعد از تبلیغات در رادیو ، تلویزیون ، روزنامه ها و مجلات با گسترش بسیار بالای اینترنت در جوامع ، بسیاری از شرکت ها رو به تبلیغات آنلاین و تبلیغات اینترنتی آورده اند . شرکت های زیادی وجود دارند که قسمت زیادی از تبلیغات خودشان را صرف تبلیغات بر روی اینترنت می کنند . اهمیت این قضیه را هم می توان از طریق خریدهای بزرگی که شرکت های بزرگ انجام داده اند ، پی برد .
به عنوان مثال در سال 2004 شرکت AOL شرکتی را به نام Advertising.com با قیمتی حدود 435 میلیون دلار خریداری کرد که تمرکز کاری این شرکت خریداری شده بر روی تبلیغات آنلاین می باشد . همچنین گوگل با توجه به فعالیت گسترده بر روی تبلیغات آنلاین ، در آوریل سال 2008 اقدام به خرید شرکت double click  به قیمتی در حدود 301 میلیارد کرد . این موضوع نشان می دهد که اهمیت تبلیغات آنلاین بسیار افزایش یافته و هم اکنون شرکت های زیادی وجود دارند که در حال حرکت به سمت تبلیغات آنلاین هستند .
تبلیغات آنلاین را می توان به دو صورت قانونی و غیر قانونی انجام داد . حالت قانونی آن همانند تبلیغاتی است که بر روی وب سایت های مختلف مشاهده می کنید و حالت غیر قانونی آن بیشتر به صورت ایمیل هایی است که به صورت spam ارسال می شود .

تقسیم بندی تبلیغات آنلاین
در این صنعت سه گروه مختلف وجود دارند که از آن ها به عنوان گروه های اصلی تبلیغات آن لاین یاد می کنند . یک گروه شرکت هایی هستند که قصد دارند تبلیغات خودشان را به مردم نشان دهند . به این شرکت ها به طور کلی advertiser گفته می شود . گروه بعدی وب سایت هایی هستند که تبلیغات مورد نظر بر روی آنها نمایش داده می شود و معمولا   به این وب سایت هاpublisher یا network گفته می شود . در این بین هم شرکت هایی وجود دارند که وظیفه و هدف شان این است که این تبلیغات را از advertise ها گرفته و روی این  publisher ها یا network ها نمایش دهند . معمولا این شرکت های واسط ، همچون شرکت advertising.com یا شرکت double click   ، قراردادی با تعداد زیادی advertiser همچون شرکت هوندا ، نایک و غیره  بسته و از سوی دیگر قراردادهایی با وب سایت های زیادی همان network ها می بندند و هدف شان این است که تبلیغات شرکت های advertiserها را بر روی وب سایت های networkها به نمایش بگذارند و از این طریق کسب سود کنند . بنابراین بسیاری از این شرکت ها تلاش می کنند تا برای کسب سود بیشتر ، تبلیغاتی هوشمندانه تر انجام دهند . به عنوان مثال شرکت double click   که یکی از همین شرکت های واسطه می باشد ، هم قرارداد با شرکت هوندا به عنوان advertiser دارد و هم قرارداد با وب سایت یاهو به عنوان publisher ، هنگامی که شخصی از محلی به وب سایت یاهو وارد می شود (login می کند ) وب سایت یاهو از بین شرکت های مختلفی مانند advertising.com یا double click و غیره که با آن قرارداد دارند یکی را به منظور نمایش یک تبلیغ بر روی وب سایتش انتخاب می کند . فرض کنیم که شرکت یاهو شرکت double click را انتخاب کرده است . در این حالت اطلاعات مختصری از فردی که به این وب سایت وارد شده به شرکت واسط double click ارسال می شود . در آن هنگام شرکت double click سعی می کند که با استفاده از اطلاعاتی که دریافت کرده است ، بهترین تبلیغی را که می تواند انتخاب کرده و برای وب سایت یاهو که شخص به آن وارد شده ، ارسال کند . بنابراین بسیاری از این شرکت ها تلاش می کنند تا به صورت هوشمندانه اطلاعات مختلف را جمع آوری کنند و بر اساس آن اطلاعات بتوانند تبلیغی را که بیشترین نزدیکی را به روحیه و سلیقه شخصی که به سایت یاهو متصل شده بفرستد .

انواع قراردادهای موجود در تبلیغات آنلاین
به طور کلی قراردادهایی را که advertiserها با این شرکت های واسطه منعقد می کنند را می توان به سه قسمت کلی تقسیم کرد که عبارتند از :

1-قراردادهای CPM
قراردادی است که advertiser از شرکت واسط فقط درخواست می کند تا تبلیغ خودش را بر روی وب سایت ها نشان دهد . به عنوان مثال advertiserی مثل هوندا به شرکت واسطه مثل double click هزار دلار می دهد و می خواهد صد هزار بار از تبلیغات خودش را در یک بازه زمانی بر روی وب سایت ها نمایش دهد . بدین صورت شرکت واسط هر تبلیغی را با قیمتی معادل یک سنت نمایش می دهد . معمولا هدف advertiser ها از این کار این است که اگر یک کالای جدیدی دارند و قصد دارند تا آن را به مشتریان نمایش دهند ، سعی می کنند از این روش استفاده کنند تا کالای مورد نظر در دید مشتری ها به مراتب دیده شود و مشتریان به آن تصاویر عادت کرده و با آن آشنا شوند .

2- قراردادهای CPC
در این نوع تبلیغات تعداد کلیک هایی که انجام می شود اهمیت پیدا می کند و advertiser به شرکت واسط به میزانی پول پرداخت می کند که شخص بیننده بر روی آن تبلیغ کلیک کرده باشد . به خاطر این که احتمال کلیک کردن پایین است به همین خاطر قیمت این نوع تبلیغات بالاتر است و آن شرکت واسط باید سعی کند تا کاملا هوشمندانه تبلیغات را بر روی وب سایت ها انجام دهد تا اشخاصی که علاقه مند به آن تبلیغ هستند ، بر روی تبلیغ کلیک کنند و بدین ترتیب شرکت واسط بتواند از این روش کسب سود کند . این روش تبلیغات را شرکت double click انجام می داد که بعدها توسط یاهو و گوگل خریداری شد و توانست در سال 2005 مبلغی بالغ بر 1/5 میلیارد دلار درآمد در آمریکا ایجاد کند .

3- قراردادهای CPA
در این حالت علاوه بر کلیک بر روی تبلیغ می بایست یک فعالیتی هم انجام شود تا advertiser به شرکت واسط مبلغی پرداخت کند . این فعالیت می تواند عملیات مختلفی باشد که عموما در قرارداد مشخص می شود . به عنوان مثال وقتی یک شخص تبلیغی را می بیند ، روی تبلیغ کلیک کرده و بعد از آن فرمی را تکمیل و ارسال کند . با یک محصول و یا خدماتی را خریداری کند . بسته به این که این فعالیت از چه اهمیتی برای شرکت تبلیغ کننده برخوردار باشد ، قیمت تبلیغ هم بالاتر می رود ، به هر صورت قیمت قراردادهای CPA بالاتر از قیمت CPC می باشد . شرکت advertising.com که در سال 2004 توسط AOL خریداری شده بود از جمله مبتکران این نوع قرارداد و تبلیغات اینترنتی بود .

تبلیغات موبایلی
بعد از تبلیغات بر روی اینترنت یا همان  در حال حاضر با پیشرفت موبایل و تلفن های همراه و همچنین پیشرفت پیام های متنی بر روی موبایل یا همان SMS بسیاری از کشورها اقدام به تبلیغات بر روی موبایل کرده اند . هم اکنون در کشورها اروپایی و برخی از کشورهای آسیایی همچون ایران ، تبلیغات SMS استفاده و محبوبیت بیشتری از تبلیغات اینترنتی دارد و شرکت های زیادی را می توان این روزها مشاهده کرد که بر روی تبلیغات موبایلی سرمایه گذاری کرده و یا در حال سرمایه گذاری می باشند . البته در آمریکا این روش تبلیغات در حال حاضر استفاده زیادی نمی شود اما به تازدگی شرکت AOL شرکت جدیدی را که فعالیت آن تبلیغات بر روی موبایل است ، خریداری کرده و قصد دارد تا در سال 2009 از این شیوه تبلیغات به طور گسترده در آمریکا استفاده کند .

نتیجه گیری
روش های تبلیغاتی در حال گسترش می باشد و امروزه کسب و کارهای زیادی را در حوزه تبلیغات می توان با ایده های جدید بوجود آورد که در گذشته وجود نداشته و با روش سنتی آن دیگر آن چنان کارآمد نمی باشد . به همین خاطر شرکت های تبلیغاتی با ارتقای سطح دانش خود و با بومی سازی فعالیت های شرکت های مشابه خارجی می توانند کسب و کارهای جدیدی را در کشور ایجاد کرده و نتیجه مطلوبی از سرمایه گذاری خود بدست آورند .